سبک زندگی،سلامت،سرگرمی،گردشگری،دانلود
 • 06
 • خواندنی ها
  کد خبر: 36279
  تعداد بازدید : 23 بازدید
  تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۲:۲۵
  تعداد نظرات: ۰ نظر
    

  ۱۸ مارس سالروز نخستین راهپیمایی فضایی

  ۱۸ مارس سالروز نخستین راهپیمایی فضایی راهپیمایی فضایی، فعالیت بیرون از سفینه، یا فعالیت برون‌ناوی (EVA) به عملیّات خروج فضانورد از فضاپیما گفته می‌شود. این اصطلاح نه تنها برای فضانوردانی که در مدار زمین از فضاپیما خارج می‌شوند، بلکه برای فضانوردانی که بر روی ماه راهپیمایی کردند نیز به کار می‌رود. فضانوردانی که اقدام به […]

  راهپیمایی فضایی چیست,اولین راهپیمایی فضایی,18 مارس سالروز اولین راهپیمایی فضایی

  ۱۸ مارس سالروز نخستین راهپیمایی فضایی
  راهپیمایی فضایی، فعالیت بیرون از سفینه، یا فعالیت برون‌ناوی (EVA) به عملیّات خروج فضانورد از فضاپیما گفته می‌شود. این اصطلاح نه تنها برای فضانوردانی که در مدار زمین از فضاپیما خارج می‌شوند، بلکه برای فضانوردانی که بر روی ماه راهپیمایی کردند نیز به کار می‌رود. فضانوردانی که اقدام به راهپیمایی فضایی می‌کنند، باید لباس فضایی ویژه‌ای بپوشند که آنها را در خلأ فضا و در مقابل تشعشعات خطرناک کیهانی محافظت کند.
  فضانوردان در هنگام راهپیمایی فضایی ممکن است با «کابل اطمینان» به فضاپیمای خود متصل باقی بمانند. کابل اطمینان باقی ماندن فضانورد در نزدیکی فضاپیما را تضمین و بازگشت او را به داخل سفینه تسهیل می‌کند. برخی از لباس‌های فضایی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هوای مورد نیاز فضانورد را از طریق لوله‌ای که در کابل اطمینان جاسازی شده دریافت می‌کنند. در این صورت به کابل اطمینان «کابل بند نافی» گفته می‌شود. علاوه بر هوا، ممکن است اقلام دیگر مورد نیاز برای زندگی و کار فضانورد، مانند الکتریسته و آب، نیز از درون کابل بند نافی به لباس فضایی منتقل شود. در برخی از راهپیمایی‌های فضایی، از کابل اطمینان استفاده نمی‌شود و فضانورد از ابزارهای دیگری برای بازگشت به فضاپیما استفاده می‌کند.
  گام‌های بزرگ در راهپیمایی فضایی
  نخستین راهپیمایی فضایی در ۲۷ اسفند ۱۳۴۳ (۱۸ مارس ۱۹۶۵) توسط الکسی لئونوف کیهان‌نورد روسی و پس از خروج وی از فضاپیمای واسخود-۲ انجام شد.
  نخستین راهپیمایی فضایی روی ماه در ۲۹ تیر ۱۳۴۸ (۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹) توسط نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی در طی ماموریت آپولو ۱۱ و پس از خروج وی از ماه‌نشین آپولو (موسوم به «عقاب») انجام شد. دقایقی بعد، باز آلدرین هم به آرمسترانگ پیوست. راهپیمایی فضایی این دو نفر به مدت ۲ ساعت و ۳۲ دقیقه به‌طول انجامید.

   

  راهپیمایی فضایی چیست,اولین راهپیمایی فضایی,18 مارس سالروز اولین راهپیمایی فضایی

   راهپیمایی فضایی باز آلدرین روی ماه در ماموریت آپولو ۱۱

   

  نخستین راهپیمایی فضایی بدون استفاده از کابل اطمینان در مدار زمین در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۶۲ (۷ فوریه ۱۹۸۴) توسط بروس مک‌کندلس فضانورد آمریکایی پس از خروج وی از فضاپیمای چلنجر انجام شد. پس از دقایقی، رابرت استوارت هم به او پیوست. راهپیمایی فضایی این دو فضانورد ۵ ساعت و ۵۵ دقیقه به طول انجامید.
  نخستین فضانورد زن که اقدام به راهپیمایی فضایی کرد، اسوتلانا ساویتسکایا کیهان‌نورد روسی بود. وی در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۶۳ (۲۵ ژوئیه ۱۹۸۴) از ایستگاه فضایی سالیوت-۷ خارج شد و راهپیمایی او در مدار زمین به مدت ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه به طول انجامید.
  طولانی‌ترین عملیات راهپیمایی فضایی به مدت ۸ ساعت و ۵۶ دقیقه توسط سوزان هلمز فضانورد آمریکایی در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۳۷۹ (۱۱ مارس ۲۰۰۱) انجام شد.
  آناتولی سولوویف فضانورد روسی با ۱۶ راهپیمایی دارای رکورد بیشترین تعداد راهپیمایی فضایی است. وی رکورددار بیشترین ساعات راهپیمایی فضایی نیز هست: ۱۶ راهپیمایی فضایی او جمعاً ۸۲ ساعت و ۲۲ دقیقه به طول انجامیده‌اند.

   

  تعاریف راهپیمایی فضایی
  به خاطر تفاوت تاریخی در طراحی و برنامه‌ریزی در سامانه‌های فضایی روسیه و آمریکا، تعریف راهپیمایی فضایی از دید روس‌ها و آمریکاییان یکسان نیست. بر اساس تعریف روسیه، راهپیمایی فضایی وقتی آغاز می‌شود که فضانورد در محیط بدون فشار هوا (خلأ) در خارج از فضاپیما قرار گرفته باشد. فضاپیماهای نسل دوم شوروی مانند واسخود در بخش خارجی خود دارای محفظه هوایی ویژه‌ای بودند. فضانورد ابتدا وارد آن محفظه می‌شد و پس از تخلیه هوای محفظه، عملیات راهپیمایی فضایی با قرار گرفتن وی در خلأ و خروج از محفظه آغاز می‌گشت.
  فضاپیماهای آمریکایی دارای محفظه هوایی ویژه نبودند و برای آغاز راهپیمایی فضایی باید هوای کابین فضانوردان کاملاً تخلیه می‌شد. به همین علت برای فضانوردان آمریکایی، آغاز راهپیمایی فضایی وقتی است که لباس ویژهٔ راهپیمایی فضایی به اصطلاح عملیاتی شده باشد، یا به عبارت دیگر استفاده از باتری‌هایش را شروع کرده باشد.

   

  راهپیمایی فضایی چیست,اولین راهپیمایی فضایی,18 مارس سالروز اولین راهپیمایی فضایی

   بروس مک‌کندلس در اولین راهپیمایی فضایی بدون کابل اطمینان
  خطرات راهپیمایی فضایی
  – برخورد با پسماندهای فضایی
  راهپیمایی فضایی ریسک‌ها و خطرهای زیادی به همراه دارد. مهمترین ریسکی که فضانورد در هنگام راهپیمایی فضایی با آن روبرو است، برخورد با خرده زباله‌های فضایی است. فضاپیماها و سایر مدارگردها در مدار زمین با سرعت بسیار بالایی در حرکت هستند؛ برای مثال سرعت حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین بیش از ۲۷۶۰۰ کیلومتر بر ساعت است. در چنین سرعتی، انرژی جنبشی ذرات بسیار کوچک مانند یک قطعه فلز ریز یا حتی یک ذره ماسه بسیار بالا است، و می‌توانند در برخورد با فضانورد مثل گلوله تفنگ عمل کنند!
  پس از آغاز راهپیمایی‌های فضایی، خطرات ناشی از برخورد پسماندهای بسیار کوچکی که می‌توانست به راحتی پوشش نازک و حساس لباس فضانوردان را پاره کند، معضل دیگری بود که آژانسهای فضایی را به تحقیق و تفکر بیشتری واداشت. این موضوع در سال ۱۹۹۱، زمانی که دستکش یکی از فضانوردان شاتل فضایی آتلانتیس هنگام راهپیمایی و در اثر برخورد بسیار کوچکی پاره شد، اهمیت ویژه‌ای یافت.
  با هر ماموریت فضایی جدید، پسماندهای فضایی بیشتری تولید می‌شود و ریسک برخورد قطعات ریز با فضانوردان هم افزایش می‌یابد. به این پدیده سندروم کسلر می‌گویند.
  مشکل شبیه‌سازی
  مشکل دیگر اینجاست که شرایط خلأ و بی‌وزنی راهپیمایی فضایی را نمی‌توان به خوبی در مراکز آموزش فضانوردی در زمین شبیه‌سازی کرد. این موضوع باعث می‌شود که فضانوردی که ساعت‌ها برای راهپیمایی فضایی خود تمرین کرده‌است، پس از خروج از فضاپیما با تجربه‌ای متفاوت مواجه شود و دچار ترس، تنش، و یا فشار شدید روانی گردد.

   

  راهپیمایی فضایی چیست,اولین راهپیمایی فضایی,18 مارس سالروز اولین راهپیمایی فضایی

   شبیه‌سازی راهپیمایی فضایی در زیر آب در شرایط «شناوری خنثی»

   

  برای مثال، فشار هوای درون لباس فضایی الکسی لئونوف در جریان نخستین راهپیمایی فضایی بطور پیش‌بینی‌نشده آنقدر بالا رفت که وی تقریباً توان حرکت دادن دست و پا و خم کردن مفصل‌های لباسش را از دست داد، و برای بازگشت به محفظه هوایی دچار مشکل جدی شد. خوشبختانه او در لباس فضایی‌اش اکسیژن خالص تنفس می‌کرد و با بازکردن شیر اطمینان موفق شد قسمتی از اکسیژن درون لباس را خارج کند و فشار لباس را به زیر ۲۸ کیلوپاسکال کاهش داده، به درون محفظه هوایی و سپس فضاپیمایش بازگردد.
  شبیه‌سازی راهپیمایی فضایی معمولاً درون یک مخزن عظیم آب انجام می‌گیرد، و شرایط به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که فضانوردان حالت شناوری خنثی را تجربه کنند. «آزمایشگاه آب» در مرکز آموزش فضانوردان گاگارین در شهرک ستاره‌ها، و «آزمایشگاه شناوری خنثی» در پایگاه فضایی جانسون از این گونه مخازن آب برای آموزش و تمرین راهپیمایی فضایی بهره‌مند هستند.

   

  پنچری لباس فضایی
  اگر در هنگام راهپیمایی فضایی، شکاف یا پنچری در لباس فضایی بوجود بیاید، امکان افت شدید فشار درون لباس و خفگی و مرگ سریع فضانورد در اثر کمبود اکسیژن (هیپوکسی) وجود دارد. تاکنون تنها یک فضانورد در هنگام راهپیمایی فضایی دچار پنچری لباس شده‌است که آن هم در طول ماموریت اس‌تی‌اس-۳۷ و پس از خروج وی از فضاپیمای آتلانتیس رخ داد. دستکش لباس فضایی او در هنگام کار به وسیلهٔ یک میلهٔ کوچک پنچر شد، اما به خاطر باقی ماندن میله در سوراخ، فشار هوای لباس کاهش نیافت و فضانورد به سلامت به درون آتلانتیس بازگشت.
  غلیان نیتروژن
  یکی از مشکلات فضانوردان هنگام افت فشار لباس فضایی، غلیان گاز نیتروژن محلول در خون (ایجاد حباب) و درد شدید ناشی از آن است. غواصان حرفه‌ای نیز با این مشکل به خوبی آشنایند. در حال حاضر برای جلوگیری از این مساله، فضانوردی که قرار است راهپیمایی فضایی انجام دهد شب پیش از عملیات را در یک محفظهٔ هوایی می‌خوابد. فشار هوای درون محفظه ۷۰ کیلوپاسکال است که ۳۱ کیلوپاسکال از فشار هوای درون ایستگاه فضایی کمتر است. در طول شب، بدن فضانورد خود را با فشار پایین وفق می‌دهد و گاز نیتروژن از خون فضانورد خارج می‌شود. در صورت وقوع حادثه در طول عملیات و افت فشار درون لباس فضایی، نبود گاز نیتروژن در خون از درد شدیدی که معمولاً از غلیان گاز نیتروژن به وجود می‌آید جلوگیری می‌کند.

   

  دور شدن از فضاپیما
  امکان کمک به فضانوردانی که در فاصله دور از فضاپیما دچار حادثه می‌شوند بسیار کم است. فضانوردانی که هنگام راهپیمایی فضایی از کابل اطمینان استفاده نمی‌کنند، در معرض خطر دور شدن از فضاپیما هستند. در صورت وقوع چنین حادثه‌ای، امکان دسترسی و کمک‌رسانی به فضانورد بسیار کم است.
  روبات به جای انسان
  تا کنون (سال ۲۰۰۸ میلادی)، هیچ حادثه مرگباری در هنگام راهپیمایی فضایی رخ نداده است. اما با توجه به ریسک‌های بالقوه‌ای که در این زمینه وجود دارد، استفاده از روباتهای کنترل از راه دور برای انجام کار در فضا گزینه‌ای پسندیده‌تر به نظر می‌رسد. دانشمندان در حال طراحی و آزمایش رباتهایی هستند که بتوان از آنها به جای انسان در فضا استفاده کرد و نیاز به راهپیمایی فضایی را به حداقل رساند.

  منبع : fa.wikipedia.org

   

   

  گردآوری : مجله اینترنتی پاتوق

  پربیننده ترین ها
  آخرین خبر
 • تصاویر جدید رز رضوی
 • خطرناک ترین سلفی های جهان
 • نکاتی برای خرید ماشین دست دوم
 • اگر رهبران مشهور جهان هیپستر بودند
 • عکس های دیدنی از پشت صحنه سریال در حاشیه
 • ماجراهای جالب آقوی همساده
 • پوستی زیبا و سالم با ترک کردن عادت های زیر
 • جدیدترین جوکهای باحال خنده دار لاین و وایبر
 • سخنرانی رؤسای فراکسیون‌های مجلس و نماینده اصلاح‌طلبان در نشست مشترک ۲قوه/تأکید لاریجانی بر ضرورت وحدت
 • مسکو میزبان بروجردی، شمخانی، مقام عالی‌رتبه نظامی، مدیران وزارت نفت و معاون وزیر بهداشت خواهد بود
 • موضوع هتک حرمت زائران توسط مجلس در دست بررسی است/ تصمیمات اطلاع رسانی خواهد شد
 • حقیقتاً در عرصه مذاکرات هسته‌ای باید دل‌نگران باشیم
 • جان کری: فکر می‌کنم اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد/هر چه درباره توافق با ایران گفته‌ام، حقیقت بود
 • قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور بررسی شد
 • مقیمی به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور منصوب شد
 • اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان سرداران عرصه هسته‌ای هستند
 • راند پاول: نکات خوبی در فکت‌شیت آمریکایی می‌بینم
 • بیانیه لوزان در دانشگاه تهران تحلیل شد
 • سناتور منندز بر عدم عقب‌نشینی از طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای تاکید کرد
 • نتانیاهو: ایران قابل اعتماد نیست/درخواست ایران برای لغو تمامی تحریم‌ها غیر قابل قبول است
 • پنجمین نشست مشترک مجلس و دولت آغاز شد
 • رئیس مجلس وارد نهاد ریاست جمهوری شد
 • بررسی بیانیه لوزان با حضور کارشناسان وزارتخانه‌های خارجه و اطلاعات در کمیسیون قضایی مجلس
 • بررسی تقاضای تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در کمیسیون آموزش
 • کری: کنگره در مذاکره هسته‌ای با ایران دخالت نکند
 • پربحث ترین ها
 • ارزش معاملات فرابورس از یک هزار و ۸۲ میلیارد ریال فراتر رفت (۰ نظر)
 • نتایج روز سوم جام‌جهانی تیراندازی (۰ نظر)
 • کاظمیان: سایپا بردش را مدیون داور است (۰ نظر)
 • فروزان: هواداران استقلال هر چه بگویند حق دارند (۰ نظر)
 • ممانعت آمریکا از فروش تراشه به چین برای ساخت ابررایانه (۰ نظر)
 • عنایتی:استقلالی‎ها ۸ماه بدون‌پرداختی تلاش‌کردند (۰ نظر)
 • هفتمین گردهمایی جهانی آب آغاز شد (۰ نظر)
 • امضا تفاهم‌نامه همکاری سازمان شهرداری‌ها و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای (۰ نظر)
 • مصاحبه‌مربی‌پرسپولیس‌قبل‌بازی‌استقلال‌(ویدیو) (۰ نظر)
 • محرومیت یک ساله کرار جاسم (ویدیو) (۰ نظر)
 • تاسیس درمانگاه‌های دندانپزشکی در بیمارستان‌های دولتی (۰ نظر)
 • وضعیت کمیته امداد ارتقاء می‌یابد (۰ نظر)
 • حواشی بازی رئال مادرید-ایبار (ویدیو) (۰ نظر)
 • خوشحالی استقلال از محرومیت یک ساله کرار (۰ نظر)
 • پورحیدری: قلعه‌نویی تیم را جمع‎وجور کند (۰ نظر)
 • پیروانی احتمالا مدیر فنی می‌شود (۰ نظر)
 • رونمایی از فناوری تظاهرات مجازی در برابر پارلمان اسپانیا (۰ نظر)
 • حاشیه حضور پرسپولیس در اهواز (۰ نظر)
 • مرکز مطالعات زنان در لرستان تشکیل شود (۰ نظر)
 • فراخوان برگزاری درس‌گفتارهای «از نوشتار تا گفتار» در سینمای مستند (۰ نظر)

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، پاتوق مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  نظرات

 •  
 • تبلیغات متنی : آگهی استخدام اهل ایران | تولید پرچم | طراحی سایت | سینی کابل | بهینه سازی سایت | هاست ایران | طراحی وبسایت | فروش هاست | پنل ارسال ایمیل | تبلیغات اینترنتی | نقشه کشی صنعتی | گرافیک | طراحی لوگو | فروش قالب وردپرس | طراحی کاتالوگ | فروش اسکریپت