زنده یاد احمد شاملو، بدون شك؛ برجسته ترین شاعری ست كه شعر فارسی در سده ی اخیر به خود دیده است. همچنین هیچ شاعری در عصر ما به اندازه او مورد توجه و شناخت ادبیات جهان قرار نگرفت اما شاملو را نمی توان به لقب شاعری محدود كرد.

شاملو در طول حیات هنری خود آثار متعددی را در حوزه شعر، داستان و رمان، ترجمه، فیلم نامه، فرهنگ نامه، شعر كودك، اجرای صوتی آثارش و … از خود بر جاگذاشت كه تعدد باور نكردنی این آثار تا امروز باعث شده است چندین مجلد در قالب شناخت نامه از این هنرمند و آثارش به رشته قلم در آمده، منتشر شود.

وی در ۲۱ آذرماه ۱۳۰۴ در خانه شماره ۱۳۴ خیابان صفی علیشاه دیده به جهان گشود. پدرش ارتشی و مادرش از قفقازی هایی بود که بعداز انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷روسیه، به همراه خانواده به ایران كوچ كرده بودند.

شاملو زندگی پرفراز و نشیبی داشت و این فراز و نشیب ها را بیشتر مدیون ارتشی بودن پدرش بود كه برای انجام ماموریت به اقصا نقاط ایران، به ناچار خانواده خود را به همراه می برد. رشت، سمیرم، اصفهان، شیراز، زاهدان، خاش، بیرجند، مشهد و … ازجمله سیاهه ای از این شهر هاست كه این هنرمند زندگی در آن ها را تجربه كرد.

جالب اینكه وقتی او در سن نوجوانی در یكی از شهر های غربی ایران زندگی می كرد، با شنیدن صدای پیانو دختران ارمنی همسایه، به تایید خود مسخ موسیقی می شود، اما از آنجا كه چنین امكانی برایش مقدور نبود، به ادبیات فرانسه و بعد ها به نوشتن و سرودن علاقه مند شد و این آغاز راه بود برای احمد شاملو تا نخستین گام هایش را در پهنه ی شعر بردارد. هرچند كه شاملو در اواخر عمر خود نیز همواره از موسیقی به عنوان رویای دست نیافته اش سخن می گفت.

شاملو پس از سرایش نخستین اشعارش در قالب های ادبی كهن، شعر نو را كه نیما یوشیج آن را به مثابه یك پیشنهاد جدی به شعر معاصر مطرح كرده بود، پذیرفت. او عمیقا به نیما اعتقاد داشت حتی بعدها در یكی از گفتگو هایش نیما را استاد و پیر خود خوانده است. اما این پایان راه نبود چراكه پس از زیستی كه در فضای نیمایی داشت، طی یك رویكرد ساختارشكنانه وزن عروضی را به تمامی رها كرد و شعر منثور یا همان شعر سپید را مطرح كرد كه بدون شك این قالب خوش نشست و آینده شعر فارسی را رقم زد.

او به سرودن ادامه داد و همواره از «رسالت» و «سنگینی بار وظیفه» در قبال آحاد جامعه اش سخن گفت. بارها در رژیم پیشین به بند كشیده شد اما حتی در بدترین شرایط از نوشتن و سرودن باز نایستاد.

مباحث تئوریك ادبیات و زبانشناسی، فعالیت های مطبوعاتی در سمت های مختلف، كار روی دیوان شاعرانی همچون ابوسعید ابوالخیر، خیام و باباطاهر و حافظ و درنهایت تالیف مجموعه ارزشمند فرهنگ نامه ادبیات عامیانه «كتاب كوچه» ازجمله فعالیت های دیگری ست كه این چهره برجسته در طول حیات خود به آن پرداخته است.

سرانجام الف.بامداد پس از مدت ها تحمل رنج بیماری قند، در تابستان سال ۱۳۷۹ در بیمارستان ایرانمهر، چهره در نقاب خاك كشید و توسط هزاران نفر از علاقه مندان و هواداران به سوی آرامگاه جاویدش امامزاده طاهر تشییع و آرام گرفت.

آنچه پیش روی شماست، سیاهه ایست از آثار زنده یاد احمد شاملو؛

دفتر های شعر:

آهن ها و احساس قطعنامه آهنگ های فراموش شده هوای تازه ـ باغ آینه لحظه ها و همیشه آیدا در آینه آیدا، درخت و خنجر و خاطره ققنوس در باران مرثیه های خاک شکفتن در مه ابراهیم در آتش دشنه در دیس ترانه های کوچک غربت مدایح بی صله در آستانه حدیث بیقراری ماهان

ترجمه ها:

غزل غزل های سلیمان هم چون کوچه یی بی انتها هایکو، شعر ژاپنی با ع. پاشایی سیاه همچون اعماقِ آفریقای خودم؛ ترجمه و اجرای اشعاری از لنگستون هیوز ترانه های میهن تلخ؛ ترجمه اشعار یانیس ریتسوس ترانه شرقی و اشعار دیگر؛ ترجمه اشعار فدریکو گارسیا لورکا سکوت سرشار از ناگفته هاست؛ ترجمه آزاد و اجرای اشعاری از مارگوت بیکل چیدن سپیده دم؛ ترجمه آزاد و اجرای اشعاری از مارگوت بیکل

داستان، رمان و فیلمنامه:

داستان زنِ پشتِ درِ مفرغی زیر خیمه گر گرفته شب درها و دیوار بزرگ چین میراث روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریق

ترجمه رمان و داستان:

نایب اول اثر رنه بارژاول پسران مردی که قلبش از سنگ بود اثر موریوکایی لئون مورنِ کشیش اثر بئاتریس بک برزخ اثر ژان روورزی – زنگار اثر هربرت لوپوریه افسانه های هفتاد و دو ملت در دو جلد پابرهنه ها اثر زاهاریا استانکو ترجمه ناقصی با عطا بقایی قصه های بابام اثر ارسکین کالدول دماغ، سه قصه و یک نمایش نامه اثر ریونوسوکه آکوتاگوا افسانه های کوچک چینی دست به دست نوشته ویکتور آلبا زهرخند، لبخند تلخ مرگ کسب و کار من است اثر روبر مرل سربازی از دوران سپری شده شازده کوچولو نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری بگذار سخن بگویم اثر مشترک دومیتیلا چونگارا و موئما ویئزر، با ع. پاشایی دن آرام اثر میخائیل شولوخف عیسایی دیگر، یهودایی دیگر، بازنویسی رمان قدرت و افتخار اثر گراهام گرین گیل گمش

ترجمه نمایشنامه:

درخت سیزدهم اثر آندره ژید سی زیف و مرگ اثر روبر مرل با فریدون ایل بیگی مفتخورها اثر گرگه چی کی. با انگلا بارانی نصف شب است دیگر دکتر شوایتزر اثر ژیلبر سسبرون خانه برناردا آلبا یرما سه نمایشنامه از فدریکو گارسیا لورکا

شعر و قصه برای کودکان:

قصه خروس زری پیرهن پری بر اساس قصه های لئو تولستوی قصه هفت کلاغون، با نقاشی های ضیاالدین جاوید پریا با نقاشی ژاله پورهنگ ۱۳۴۷، به صورت نوار صوتی با صدای شاعر به نام قاصدک ملکه سایه ها بر اساس قصه ای ارمنی با نقاشی ضیاالدین جاوید چی شد که دوستم داشتن؟ اثر ساموئل مارشاک با نقاشی ضیاالدین جاوید دخترای ننه دریا با نقاشی ضیاالدین جاوید دروازه بخت با نقاشی ابراهیم حقیقی بارون با نقاشی ابراهیم حقیقی یل و اژدها بر اساس قصه ای از آنگل کرالی یی چف، با نقاشی اصغر قره باغی به ضمیمه نوار صوتی قصه مردی که لب نداشت.