سبک زندگی،سلامت،سرگرمی،گردشگری،دانلود
کد خبر: 32840
تعداد بازدید : 3 بازدید
تاریخ انتشار : 27 Dec, 2014 - 19:26
تعداد نظرات: 0 نظر
  

شورای معماری مناطق کمیسیون ماده 100 را دور می‌زنند

به گزارش خبرگزاری فارس، در این برنامه مهندس مهدی چمران، رییس شواری شهر تهران و رییس شورای عالی استان ها و مهندس جاوید، مشاور عالی شهردار تهران و نماینده دکتر قالیباف در خصوص پیشبرد مباحثی همچون فروش تراکم، تغییر کاربری های زمین های شهری، مدیریت کارآمد شهرها، توسعه نامتوازن و عدالت محور شهری به بحث […]

به گزارش خبرگزاری فارس، در این برنامه مهندس مهدی چمران، رییس شواری شهر تهران و رییس شورای عالی استان ها و مهندس جاوید، مشاور عالی شهردار تهران و نماینده دکتر قالیباف در خصوص پیشبرد مباحثی همچون فروش تراکم، تغییر کاربری های زمین های شهری، مدیریت کارآمد شهرها، توسعه نامتوازن و عدالت محور شهری به بحث و گفتگو پرداختند.

محسن مقصودی تهیه کننده و مجری برنامه در ابتدا ضمن اشاره به مستند “این شهر به فروش می رسد” که ساعت 19:40 یعنی ساعاتی قبل از برنامه ثریا از شبکه یک پخش شده بود، یادآور شد: در این مستند سعی بر این بود تا روی کلان شهرها به ویژه کلان شهر تهران که نقش الگویی در کل کشور دارد تمرکز شود و نیز تلاش کردیم در آن به ریشه مشکلات مالی در شهرداری های کشور بپردایم.

اولین ضعف محسوس در شهر تهران نداشتن یک برنامه یا طرح جامع بود

در ابتدای بحث مهدی چمران رییس شواری شهر تهران و رییس شورای عالی استان ها با اشاره به گزارش پخش شده از دغدغه های رهبری در مورد تخریب باغات و برج سازی و گسترش بی رویه شهر تهران ضمن عنوان این مطلب که همه تلاش اعضای شورای شهر وکارمندان شهرداری های سراسرکشور فراهم کردن ایده آل های مد نظر رهبری است است، اظهار کرد: علی رغم همه مشکلات، شوراها و شهرداری ها گام های موثر و خوبی برای ایجاد ایده ال های  شهری در کشور ایجاد کرد اند.

رییس شورای عالی استان ها با اشاره به موارد و معضلات ذکر شده در مستند «این شهر به فروش می‌رسد»، عنوان کرد: متاسفانه این مشکلات گریبان گیر همه شهرهای ما شده است ولی با این حال بعد از به وجود آمدن مدیریت شهری با حضور شهردار و شوراها کنار یکدیگر، شهرها جهش بزرگی به سمت پیشرفت برداشته اند.

رییس شواری شهر تهران با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند” نگذارید شهر تهران بزرگ شود” تاکید کرد: از دوره دوم که وارد شورا شدیم اولین ضعف محسوس در شهر تهران نداشتن یک برنامه یا طرح جامع بود.

وی در این باره افزود: سال 1349 یک طرح جامع بود که توسط “فرمان فرمایان” و مشاور آمریکایی اش تهیه شد و همین طرح در سال 1370 بازنگری شد که به آن عمل نشد و به صورت مقطعی فکر کردند که چطور شهر را اداره کنند.

مهدی چمران با اشاره به اینکه تهران قطع به یقین نیازمند یک طرح جامع است، اظهار کرد: این طرح جامع باید توسط وزارت مسکن و شهرسازی تهیه شود بنابراین شوراها و شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی مثلثی را تشکیل دادند که بتوانند با تامین بودجه ها طرح جامع را تهیه کنند.

وی همچنین اظهارکرد: در این طرح جامع بر خلاف سایر طرح های جامع سعی کردیم از محدوده شهربکاهیم و 700 هزار کیلومتر را به 600 هزار کیلومتر برسانیم و در سال 91 تهران برای اولین بار دارای طرح تفصیلی شد.

در سال 71بازنگری طرح جامع به دلیل اختلافات بین مدیران وقت بایگانی شد

مهندس علیرضا جاوید، مشاور عالی شهردار تهران و نماینده دکتر قالیباف نیز به عنوان دیگر مهمان برنامه این هفته ثریا با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری، خود را بدون عیب و نقص نمی داند اظهار کرد: ما همواره با استفاده از هر انتقاد سازنده و ارائه راهکارهای مفید در جهت پیشرفت مدیریت شهری گام بر می داریم.

مشاور عالی شهردار تهران با اشاره به اجرای اولین طرح جامع در سال 49، گفت: این طرح جامع هیچ گاه به یک طرح تفصیلی ختم نشد و شاید این یکی از دلایل عملی نشدن طرح جامع همین بود بر این اساس می‎توان گفت بسیاری از ناکارآمدی ها در مدیریت شهری ناشی از نبودن یک طرح تفصیلی بوده است.

نماینده شهردار تهران در این باره افزود: در سال 71بازنگری طرح جامع به دلیل اختلافات بین مدیریت وزارت مسکن و شهرسازی وقت و مدیریت شهری بایگانی شد و به مرحله اجرا نرسید.

وی با اشاره به تفاوت طرح جامع اخیر تهران با 2 طرح قبلی خاطر نشان کرد: با همت شهردار و همکاری شوراها، به اجرا درآمدن طرح تفصیلی از مزایایی است که این طرح را با طرح های قبل متمایز می کند.

این مقام مسئول دراین باره افزود: از سال 87 که این طرح ابلاغ شد تمامی برنامه های مدیریتی شهر تهران در حوزه زیرساخت های خدماتی، عمرانی، ترافیک شهری و خدمات فرهنگی و… شهر را مبتنی بر طرح جامع ابلاغ کردند.

سرانه فضای سبز تهران در 8 سال گذشته به اندازه کل سال های ماقبل رشد داشته است

جاوید با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری و ضرورت ایجاد فضای سبز شهر تهران، تصریح کرد: در 70 روز بوستان ولایت به وسعت 75 هکتار به بهره برداری رسید و این یک سابقه کم نظیر درمدیریت شهری است و برای اولین بار در تهران یک پادگان شهری به پارک تبدیل شد.

وی همچنین اظهارکرد:که بوستان ولایت به وسعت 75 هکتار، بوستان پلیس به وسعت 50 هکتار در شرق تهران، بوستان نهج البلاغه به وسعت 50 هکتار، بوستان جوانمردان در حاشیه رودخانه کن به وسعت 50 هکتار در سال های اخیر به بهره برداری رسید و به این ترتیب سرانه فضای عمومی شهر افزایش پیدا کرد.

نماینده شهردار تهران خاطر نشان کرد: سرانه فضای سبز تهران در 8 سال گذشته به اندازه کل سال های ماقبل از آن رشد و افزایش داشته و به ازای هر نفر 5/14 متر مربع رسیده است.

تخریب باغ گیاهی تجریش توسط قانون دانان قانون شکن

در ادامه برنامه با پخش گزارشی از روند ساخت برج و تخریب باغ گیاهی شمال تهران توسط یکی از وزارتخانه های پرنفوذ کشور، محسن مقصودی با اشاره به ساخت برج های نامتعارف در تهران گفت: این روند و مسیر قانونی که برای این مهم تعریف شده است راه را برای این تغییرات باز نگه داشته است.

مهدی چمران در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه “چرا ساخت و سازهای نامتعارف درشهر تهران شکل گرفته است” عنوان کرد: پروانه تراکم به این املاک زمانی داده شد که طرح تفصیلی ارائه نشده بود و مطابق این طرح ما هم با این ساخت و سازها مخالف هستیم.

وی با بیان اینکه در بافت شهری به دنبال این هستیم که معماری ایرانی اسلامی را پیاده کنیم تصریح کرد: می توانیم بدون نگاه به دیگران طراحی شهری را به مدل ایرانی اسلامی پیش ببریم چرا که فرهنگ ما به سمتی پیش می رود و به عنوان مثال مدل بناهای رومی در کشور ترویج می شود.

مطالبات بسیج در پیگیری تخلفات شهرداری تهران

در ادامه برنامه رضا موسی پور مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت طی ارتباط تلفنی با برنامه با اشاره به موضوع تراکم فروشی در کلان شهرها، اظهار کرد: این موضوع که از دغدغه ها و مطالبات جدی مقام معظم رهبری است جزء منافع ملی محسوب می شوند که همواره مقام عظمای ولایت بر جلوگیری از تخریب باغات و حفظ ریه ها ی تهران تاکید داشتند.

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به برج سازی های برجسته و تراکم فروشی های مهم مورد پیگیری در تهران گفت: مواردی همچون، برج 29 طبقه ولنجک، مجتمع تجاری اداری اطلس مال در جنوب پارک نیاوران، مجتمع تجاری اداری اطلس پلازا در تپه های عباس آباد، تخریب و تغییر کاربری باغات پسیان در خیابان ولیعصر(عج)، تخریب و ساخت 7 برج 10 طبقه در باغ معنوی جمشیدیه گفت: برای نمونه برج 29 طبقه ولنجک وقتی شماره پروانه اش را از روی تابلوی جلوی مجتمع برداشتیم و در سامانه طرح تفصیلی سرچ کردیم، این برج در طرح تفصیلی به صورت 5 طبقه مورد توافق قرار گرفته است.

مسئول سابق بسیج دانشگاه علم و صنعت افزود: برای این مجتمع پروانه ای جهت ساخت 29 طبقه در سال 89صادر شده و معلوم نیست اینگونه تخلفات آشکار چطور رخ می دهد ؟

شهرداری ها مجبور به تراکم فروشی هستند

مهدی چمران نیز در ادامه با بیان اینکه برخی از این انتقادها به این تراکم سازی وارد است افزود: در بسیاری از موارد برای اینکه درختان حفظ شده و در کنار آنها ساختمان ها با بازده اقتصادی ساخته شوند، از سطح اشغال کم کردیم چرا که نباید در همه جای شهر ساختمان های بلند مرتبه بسازیم.

رییس شواری شهر تهران همچنین با تاکید بر اینکه بعد از طرح تفصیلی به هیچ عنوان تراکم فروشی رخ نداده است، عنوان کرد: در یک دهه شهرداری ها مجبور به تراکم فروشی شدند چرا که منابع مالی پایدار برای شهرداری ها تعریف نمی شود.

ظرف 20 سال گذشته 4500 هکتار از باغات تهران تخریب شده است

دکتر رحمت الله حافظی عضو شورای شهر تهران نیز به عنوان دیگر مهمان تلفنی برنامه این هفته ثریا با انتقاد به سخنان چمران با اشاره به اینکه “بیانات رهبری ترسیم ایده آل ها نبوده بلکه مطالبات رهبری است که باید اجرایی شود” اظهار داشت: مقام معظم رهبری از 20 سال پیش در مورد باغات مکرر به شهرداری تاکید کردند که ” نگذارید موضوعات حیاتی از بین بروند و این ثروت های اساسی کشور باید حفظ شوند”.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه می توان ریه های شهر را افزایش داد، تصریح کرد: این بیانات ایده آل نیست و خیلی کمتر از آنی است که باید باشد.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص حفظ باغات تهران گفت: متاسفانه برخی تصمیم‌گیری‌های غلط باعث شده که ظرف 20 سال گذشته حدود چهار هزار و 500 هکتار از باغات شهر تهران تخریب شود.

وی تاکید کرد: مصوبه شورای شهر دوم و سوم درخصوص ساخت و ساز در باغات به طوری که در 30 درصد این باغات اجازه ساخت و ساز داده می‌شود خلاف قانون است؛ در تبصره یک ماده (6) قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها آمده است در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی از بین برود و از زمین آن به صورت تفکیک برای خانه‌سازی استفاده شود همه زمین به نفع شهرداری ضبط می‌شود و به مصرف خدمات عمومی و شهری و محرومین می‌رسد.

شورای معماری مناطق کمیسیون ماده 100 را دور می‌زنند

دکتر حافظی ادامه داد: امروز در تهران حدود 60 درصد فضای شهر به مسکونی و تجاری تبدیل شده است و متاسفانه در طرح جامع و تفصیلی هم به این موضوع توجهی نشده است. کمیسیون ماده پنج وظیفه دارد خطاهای طرح‌های توسعه شهری را شناسایی و اصلاح کند و حقوق شهروندان را احیا کند؛ اما در کنار آن شورایی در مناطق شهرداری درست شده که جایگاه قانونی ندارد تحت عنوان شورای معماری مناطق که با مالکین توافق می‌کند و در بسیاری مواقع کمیسیون ماده 100 را دور می‌زنند.

حافظی تاکید کرد: سالانه حدود 800 مورد تغییر کاربری توسط کمیسیون ماده 100 صادر می‌شود که عمدتاً در مورد فضاهای سبز است در حقیقت این کمیسیون باید از طرح تفصیلی و حقوق شهروندان حمایت کند ولی خلاف آن اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: عمده ارجاعات به کمیسیون ماده 100 از مناطق یک، دو، چهار، پنج و 22 شهر تهران است. بلندمرتبه‌سازی‌های منطقه 22 مجوز کمیسیون ماده پنج ندارد یک مورد حفظ کمیسیون ماده پنج برای منطقه 22 مجوز صادر کرده است که به استناد آن مجوز تمام این بلندمرتبه‌سازی‌ها انجام می‌شود.

تغییر کاربری بوستان مادر غیر قانونی است

این مقام مسئول با بیان اینکه مصوبه دوم شهر تهران خلاف قانون است، گفت: وقتی برای حفظ باغات تراکم 100 درصد زمین را در 30 درصد مجوز دادیم و برج ها ساخته شدند امری خلاف قانون رخ داده است.

وی با اشاره به موضوع آمایش سرزمین درون شهرتهران، اظهار کرد: بر اساس استاندارها یک سوم فضا ها باید به کاربرد تجاری و مسکونی، یک سوم به فضای سبز و پارکینگ و یک سوم هم به بسترهای شهری اختصاص داده شود اما در تهران نزدیک به 60 درصد فضاها به مسکونی و تجاری تبدیل شده است.

حافظی ضمن اعلام نارضایتی مردم از مشکلات بوجود آمده در مورد بوستان مادر در شهر شهر تهران، بیان داشت: تغییر پهنه این بوستان هنوز از نظر ما غیرقانونی است چرا که این بوستان طبق کمیسیون ماده 5 اجازه تغییر کاربری نداشته است و هنوز مالک این زمین به قطع مشخص نیست.

طرح حذف 30 درصدی باغات در طرح تفصیلی به تصویب رسید

مهدی چمران درخصوص تصویب حذف 30 درصد از باغات تهران نیز، گفت: طرح حذف 30 درصدی باغات در طرح تفصیلی به تصویب رسید و بسیار مورد استقبال قرار گرفت و شورای عالی شهرسازی و معماری هم آن را تایید کرد.

وی با اشاره به اینکه تعدادی باغ چند هزار متری در تهران وجود دارد که چاره ای جز خرید آن توسط شهرداری وجود ندارد، افزود: ولی درمورد باغات زیر 2000 متر مالک صرفا مجاز به ساخت و ساز در30 درصد از این زمینها می باشد و حتما باید باقی درختان در این پهنه از زمین حفظ شوند که باید گفت این قانونی است که مصوبه مجلس می‎باشد.

سوال نظر سنجی برنامه این هفته ثریا به شرح زیر بود: «به نظر شما، آیا مدیریت کلانشهرها در جهت افزایش عدالت اجتماعی و آرامش روحی و معنوی شهروندان قرار دارد؟ 1. آری 2.خیر 

63/71 درصد افراد به گزینه 1 و 49/28 درصد هم به گزینه 2 رای داده اند.

انتهای پیام/

Source Article from http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931006001499

گردآوری : مجله اینترنتی پاتوق

برچسب ها :
مطالب مرتبط
پربیننده ترین ها
آخرین خبر
 • رتبه ایران در جذب گردشگر 48 جهان شد
 • دانلود اپلیکیشن آب و هوا The Weather Channel – اندروید
 • عکس لیلا اوتادی روی بیلبوردهای تبلیغاتی عراقی!
 • فیس نما هک شد/ سرقت اطلاعات ۲ میلیون کاربر ایرانی!
 • روابط پارلمانی می‌تواند ابزاری مناسب برای تقویت همکاری‌های ایران و الجزایر باشد
 • نمایشگاه تخصصی جامعه اطلاعاتی کشور آغاز به کار کرد
 • 9 دی اثبات کننده مردمی‌ترین نظام جهانی دنیا است
 • توسعه پروژه‌های آبیاری تحت فشار و نوین در کشور ضروری است
 • ایران کمک به برادران عراقی را وظیفه خود می‌داند/در کنار دولت و ملت عراق ایستاده‌ایم
 • بیانیه مشترک کمیسیون برنامه و بودجه با معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور در خصوص برداشت 4 میلیاردی
 • مصری، عیسی‌زاده و صادقی به عضویت کمیسیون تلفیق بودجه 94 درآمدند
 • شک نکنید «موشک» یکی از عوامل اقتدار است
 • سلامت مردم در بحث آلودگی هوا تحت‌الشعاع تسویه‌حساب‌های سیاسی قرار گرفته است
 • راهی جز همکاری با ایران برای ریشه‌کن کردن تروریست‌ها نداریم
 • نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس در تلفیق بودجه 94 تعیین شدند
 • ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در آبفا انجام شد/ غفلت از نگهداری پس از بهره‌برداری
 • معامله 500 مگاوات برق در بورس انرژِی
 • ریسک در بازارهای مالی ایران و جهان
 • کاهش قیمت سکه و ارز در بازار/ ریزش ۳۱تومانی دلار+جدول
 • کمیته ثبات بازار سرمایه تشکیل می‌شود
 • همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی آغاز به کار کرد
 • تورم تولید‌کننده آذرماه به 16.6 درصد رسید
 • هشدار به ۶ موسسه و بانک برای رعایت نرخ سود/ افتتاح حساب تا اطلاع ثانوی ممنوع
 • بورس را از رکود خارج می‌کنیم
 • ال سی دی‌های جدید ال جی باریک‌تر و سبک‌تر شدند
 • پربحث ترین ها
 • به کیبورد اندروید مسلط شوید! (1 نظر)
 • نام قدیم شهرهای ایران (0 نظر)
 • هواپیمای هیچ وزیر و رییس‌جمهوری در ایران ربوده نشده است/موفقیت سپاه در سنجش LBA آلمان (0 نظر)
 • پیشگیری از افزایش بیماران تالاسمی، کاری انسانی، اسلامی و مدیریتی است (0 نظر)
 • تبیین محورهای حماسه مردمی ۹ دی (0 نظر)
 • سازمان میراث فرهنگی که به دفن شهدا در مسجد امیرچخماق ایراد دارد به فاضلاب‌های رها شده در آن هم توجه کند (0 نظر)
 • بهره‌برداری منطقه آزاد بیرجند از مهم‌ترین مصوبات سفر رئیس‌جمهور به خراسان جنوبی/ایجاد اتاق مشترک ایران و افغانستان (0 نظر)
 • رییس جمهور روز ملی ژاپن را تبریک گفت (0 نظر)
 • لاریجانی و معاون رییس جمهور عراق دیدار کردند (0 نظر)
 • روحانی به نخست‌وزیر ژاپن تبریک گفت (0 نظر)
 • پرداخت 2درصد بهای خدمات سوخت‌گیری فرودگاه‌ها از سوی سازمان هدفمندی (0 نظر)
 • جهانگیری میلاد حضرت عیسی(ع) را به همتایان مسیحی خود تبریک گفت (0 نظر)
 • برگزاری نهمین اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی ایران و امارات (0 نظر)
 • تبریک ولادت حضرت عیسی (ع) به مقامات‌ ارتش‌های جهان از سوی سرلشگر فیروزآبادی (0 نظر)
 • پیام تبریک روحانی به رهبر کاتولیک‌های جهان/ ضرورت همدلی بیشتر برای توسعه صلح و امنیت در سراسر جهان (0 نظر)
 • فعالیت بیش از 800 مرکز نیکوکاری در مساجد (0 نظر)
 • خالق اولین ویروس کامپیوتری (0 نظر)
 • ایده جالب مرد 42 ساله برای درآمد زائی (0 نظر)
 • نهمین اجلاس مشترک کنسولی ایران و امارات امروز در ابوظبی (0 نظر)
 • هارف: ایران و ۱+۵ بیش از هر زمانی به توافق جامع هسته‌ای نزدیک شده‌اند (0 نظر)

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، پاتوق مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  نظرات

 • 06