سبک زندگی،سلامت،سرگرمی،گردشگری،دانلود
کد خبر: 28320
تعداد بازدید : 162 بازدید
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
تعداد نظرات: ۰ نظر
  

زنان عضو داعش از کجا می‌آیند؟

صدها نفر از زنان و دختران جوان در کشورهای غربی در حال ترک خانه‌های خود برای پیوستن به داعش در کشورهای خاورمیانه هستند و این باعث افزایش نگرانی در میان کارشناسان مبارزه با تروریسم شده است. دختران در فاصله سنی ۱۴ – ۱۵ سال بیشتر به سوریه می‌روند تا جهاد نکاح انجام دهند، فرزندان خود […]

صدها نفر از زنان و دختران جوان در کشورهای غربی در حال ترک خانه‌های خود برای پیوستن به داعش در کشورهای خاورمیانه هستند و این باعث افزایش نگرانی در میان کارشناسان مبارزه با تروریسم شده است. دختران در فاصله سنی ۱۴ – ۱۵ سال بیشتر به سوریه می‌روند تا جهاد نکاح انجام دهند، فرزندان خود را بزرگ کنند و به جامعه مبارزان بپیوندند و تعداد کمی از آنها هم سلاح در دست می‌گیرند. بسیاری از آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی به خدمت داعش در می‌آیند.

زنان عضو داعش از کجا می‌آیند؟

مهاجران نکاحی

به نظر می‌رسد زنان و دختران حدود ۱۰ درصد از ستیزه‌جویانی را تشکیل می‌دهند که کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا را برای ارتباط با گروه‌های پیکارجو و تندرو، از جمله داعش، ترک می‌کنند. فرانسه دارای بیشترین تعداد زنان پیکارجو با ۶۳ مورد در منطقه است – حدود ۲۵ درصد کل زنان- که به داعش پیوسته‌اند و دست کم تصور می‌شود که ۶۰ نفر دیگر در صدد پیوستن به این گروه‌ها باشند. کارشناسان ضدتروریسم در بریتانیا هم بر این باورند که حدود ۵۰ زن و دختر بریتانیایی به داعش ملحق شده اند و این یک دهم تعداد افرادی است که برای سفر به سوریه جهت پیوستن به داعش شناسایی شده‌اند. گمان می‌رود بسیاری از آنها در «رقه» ساکن باشند که به پایگاه داعش تبدیل شده است.

افرادی که توسط محققان مرکز بین‌المللی مطالعات رادیکالیسم در کینگز کالج لندن شناسایی شده‌اند عمدتا بین ۱۶ تا ۲۴ سال هستند. بسیاری از آنها تحصیلکردگان دانشگاهی هستند یا در سطحی کمتر محصل و دانش‌آموزند.

حداقل ۴۰ زن آلمان را برای پیوستن به داعش در سوریه و عراق ترک کرده اند و این یعنی روند نوجوانانی که به افراط کشیده شده و بدون اجازه والدین خود به خاورمیانه سفر می‌کنند، رو به ازدیاد است.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می‌گوید که آمریکا داده‌های در دسترسی در مورد تعداد زنان و دخترانی که به داعش در سوریه می‌پیوندند ندارد. «دیوید گارتن اشتین راس» کارشناس مبارزه با تروریسم در واشنگتن می‌گوید تعداد زنانی که به داعش می‌پیوندند «باعث نگرانی است اما اپیدمیک نیست.»

به گفته بسیاری از کارشناسان، شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی در جذب زنان جوان برای پیوستن به داعش دارند. زنان و دختران بریتانیایی عکس‌هایی از خود روی اینترنت و فضای شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنند که در یک دست اسلحه AK-47 دارند و در دست دیگر هم نارنجک در حالی که به صورت آنلاین با داعش بیعت می‌کنند. اما آنها تصاویری از غذاها، رستوران‌ها و غروب آفتاب را هم پست می‌کنند تا بگویند تصاویر مثبت هم وجود دارد و روزهای خوب در انتظار زنان جوان است.

برنامه جذب نیرو «شهری آرمانی» در زیر لوای خلافت ترسیم می‌کند؛ گویی قرار است «مهاجران» در «مدینه فاضله» زندگی کنند. به برخی از این زنان جوان مشوق‌های مالی، از جمله هزینه‌های سفر یا پرداخت خسارت برای زادن کودکانشان ارائه می‌شود. «میا بلوم»، استاد مطالعات امنیتی در دانشگاه ماساچوست می‌گوید: زنانی که به داعش پیوسته‌اند از رسانه‌های اجتماعی ماهرانه استفاده می‌کنند تا پایگاه‌های داعش را «همچون مدینه فاضله»‌ای ترسیم کرده و زنان را به «خواهری در خلافت» جذب کرده. این مدینه فاضله اما «مدینه نافاضله»‌ای است که هدفش جز خیانت و تجاوز چیز دیگری نیست و زنانی که به داعش می‌پیوندند طولی نمی‌کشد که از کرده خود پشیمان می‌شوند. «رولف توفوون»- مدیر موسسه آلمانی برای تحقیقات تروریسم و سیاست‌های امنیتی- می‌گوید گزارش‌ها نشان می‌دهد که زنان مورد تجاوز و سوءاستفاده قرار می‌گیرند یا به‌عنوان برده فروخته می‌شوند یا مجبور به ازدواج می‌شوند. توفوون می‌افزاید: «داعش جنبشی بسیار خشن است… قدرت و ساختار رهبری‌اش کاملا مردانه است.»

تحلیلگران سابق سیا «آکی پریتز» و «تارا مالر» در مقاله‌ای در فارن پالیسی با تمرکز بر نگرش داعش بر زنان می‌گویند: این مبارزان «خشونت‌های جنسی وحشتناکی در مقیاس صنعتی مرتکب می‌شوند.» ماه گذشته، سازمان ملل متحد تخمین زد که داعش ۱۵۰۰ زن، دختر نوجوان و پسر را به بردگی جنسی گرفته است. «عفو بین‌الملل» هم در سندی اعلام کرد که داعش تمام خانواده‌ها را در شمال عراق، برای تجاوز جنسی و بدتر از آن ربوده است. این سند می‌گوید: «در چند روز اولِ بعد از سقوط موصل در ماه ژوئن، فعالان حقوق زنان حوادث متعددی را گزارش دادند که براساس آن مردان داعش خانه به خانه زنان موصلی را جست‌وجو می‌کرده و آنها را مورد تجاوز قرار می‌دادند.» در ادامه مشخصات تعدادی از «دختران پیکارجو» به نقل از گاردین آورده شده که به داعش پیوسته‌اند.

۱ – فرانسه
نورا البثی: دختر مدرسه‌ای فرانسوی است که می‌خواست پزشک شود. او ۱۵ ساله بود. وقتی خانه خود در «آوینیون» در جنوب فرانسه را ترک کرد، هیچ چیز غیرعادی نبود.

وقتی آن روز کلاس‌هایش تمام شد، به خانه برنگشت، نگرانی‌ها آغاز شد، او سوار یک قطار به سوی پاریس رهسپار شد.

در میان راه، ۴۳۰ دلار (۵۵۰ پوند) از اندوخته‌های خود برداشت و شماره همراه خود را هم عوض کرد. مسیر بعدی او استانبول و سپس سوریه بود. خانواده خبر ناپدید شدن او را به پلیس دادند. برادرش فواد همه جا (اعم از بیمارستان‌ها و پاسگاه‌های پلیس و …) را گشت، اما خبری از او نبود. فقط در فیس‌بوک وی عکسی از چهره با حجاب او دیده می‌شد. وقتی فواد از همکلاسی‌های خواهرش پرس‌وجو کرد، واقعیت کم‌کم آشکار شد.

او یک فیس‌بوک دومی برای خود درست کرده بود و از آن طریق با «عضوگیران پیکارجو» در فرانسه آشنا شده بود و آنها با ترسیم جذابیت‌های زندگی در زیر لوای داعش از او خواسته بودند که «هجرت» کند. چهار روز بعد او در تماسی با خانواده‌اش – که ازسوی پلیس رصد می‌شد- اعلام کرد که حالش خوب است، خوب می‌خورد، همه چیز مرتب است و نمی‌خواهد به خانه بازگردد. محل او در مرز سوریه- ترکیه رصد شد. وقتی فواد خواست برای کمک به خواهرش به سوریه برود در مرز ترکیه با مانع مواجه شد.

اندکی بعد خواهرش با او تماس گرفت و قول داد که وارد جنگ نشود. لحظاتی بعد، مرد دیگری که مسوول جذب پیکارجویان در فرانسه بود، به فواد تلفن زد و گفت: «خواهر تو جایش امن است و او با انتخاب خودش اینجاست. او با زور اینجا نگه داشته نشده. اگر بگوید می‌خواهد برود، می‌رود اما خودش می‌خواهد بماند.» فواد سرانجام موفق شد به سوریه برود و نورا را ببیند. نورا به او می‌گفت: «بزرگ‌ترین اشتباه زندگی ام را مرتکب شدم.» فواد می‌گفت: «او لاغر و بیمار شده بود. هیچ نوری را نمی‌دید. همراه با زنان دیگر باید از بچه‌ها و یتیمان مراقبت می‌کرد و مردان جوان مسلح او را در محاصره خود داشتند.»

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

۲ – بریتانیا

۱ – خواهران دوقلو زهرا و سلمه هالان،

۱۶ ساله، در ماه جولای خانه خود در شارلتون- منچستر- را ترک و بدون اجازه والدین‌شان به همراه «برادرانشان» به سوریه رفتند. این دو دختر- که پدر و مادرشان به‌عنوان پناهنده از سومالی به بریتانیا آمده بودند- در تابستان گذشته دیپلم گرفتند و می‌خواستند ادامه تحصیل بدهند. آنها در نیمه‌های شب خانه را ترک کردند و ناپدید شدن آنها به پلیس گزارش شد. اکنون هر دو با مبارزان داعش ازدواج کرده‌اند. حساب کاربری یک شبکه اجتماعی که گمان می‌رود به زهرا تعلق داشته باشد او را با حجابی کامل نشان می‌دهد که اسلحه AK-47 در دست دارد و در برابر پرچم داعش زانو زده است.

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

۲ – اقصا محمود که به «ام لیث» هم معروف است نوامبر گذشته گلاسکو را به سوی سوریه ترک و با یک پیکارجوی داعشی ازدواج کرد. او در وبلاگ خود زنان دیگر را ترغیب می‌کند که به داعش ملحق شوند. این دختر ۲۰ ساله به دشواری از مرز ترکیه با والدین خود تماس گرفته و گفته می‌خواهد شهید شود و آنها را در روز قیامت خواهد دید. او در وبلاگ خود می‌نویسد: «… پدر و مادری که دانش و درک مذهبی چندانی ندارند چگونه می‌فهمند که دختر یا پسرشان آنها را برای یک زندگی مرفه‌تر، آموزشی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر ترک کرده است….» او می‌نویسد: بسیاری از خواهرانی را که دیدم دانشگاه را ترک کردند، موقعیت‌های بهتر و خانواده و دوستان را ترک کردند و به دنیا پشت پا زدند.  او خطاب به دیگر «خواهرانی» که تصمیم نگرفته یا هنوز مردد هستند می‌گوید: «غرب جنگ علیه اسلام را شروع کرده. شما یا با مایید یا علیه ما. بنابراین، یک طرف را انتخاب کنید.»

۳ – آمریکا

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

برنامه «شانون کانلی» برای خدمت به‌عنوان پرستار در کنار داعش در سوریه زمانی به پایان رسید که این نوجوان کلرادویی روی باند فرودگاه دنور دستگیر شد. خانواده این پرستار ۱۹ ساله شوکه شدند وقتی شنیدند فرزندشان به «پیکارجویان خشن» متمایل است. در اکتبر ۲۰۱۳ یک کشیش محلی وی را به پلیس لو داد. طی ۵ ماه بعد، این دختر ۱۹ ساله گفت‌وگوهای گسترده‌ای با عوامل مخفی امنیتی داشت و به کرات گفته بود که مشتاق «انجام جهاد» در آن سوی دریاهاست.  او همچنین مایل بود «تاکتیک‌های نظامی را به عوامل داعش در خاک آمریکا تعلیم دهد.» این نیروها تلاش داشتند تا او را منصرف و در عوض کاری بشردوستانه برای وی تدارک ببینند اما او گفته بود می‌خواهد با یک پیکارجو که او را در سال ۲۰۱۴ در اینترنت ملاقات کرده ازدواج کند. «آند کانلی» هم به دلیل ارائه کمک‌های مادی به القاعده و سایر گروه‌های افراطی مانند داعش دستگیر و به ۵ سال زندان و جریمه‌ای ۲۵۰هزار دلاری محکوم شد.

۴- اتریش

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

تصاویر دو دانش‌آموز جوان خنده رو- ثمره کسینوویچ ۱۶ ساله و دوستش سابینا سلیموویچ ۱۵ ساله- به نماد نگرانی اتریش در مورد جوانانی تبدیل شده که مشتاق پیوستن به افراط‌گرایان در سوریه هستند. این دو دختر که خانواده‌هایشان از بوسنی به اتریش آمدند در ماه آوریل از منزل خود در اتریش گریختند تا در «جنگ مقدس» شرکت کنند. آنها خطاب به خانواده خود گفتند: «دنبال ما نگردید. ما به خدا خدمت می‌کنیم و برای خدا خواهیم مرد.» گفته می‌شود آنها با حضور در مسجدی در اتریش از سوی واعظی به نام «ابو تجما» شست‌وشوی مغزی شدند. این دو دختر با مبارزانی چچنی ازدواج کردند. آنها همچنین کلمه «ام» به معنای مادر را در اول نام خود قرار دادند. به این دو دختر لقب «دختران پیکارجوی فعال در اینترنت» داده شده و فریب‌دهنده بسیاری از زنان جوانی هستند که مشتاق پیوستن به  اصطلاح«جنگ مقدس داعش» هستند.

۵ – آلمان

در اکتبر ۲۰۱۳، «سارا. او»، ۱۵ ساله، از مدرسه خود در «کنستانتس»- جنوب آلمان- به خانه بازنگشت. دو روز بعد پدر او خبر ناپدید شدنش را به پلیس داد. اندکی بعد، او عکس‌هایی از خود در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد که مسلسلی در دست داشت و برقع و دستکش‌های سیاه بر صورت و دست داشت. او می‌گفت آموزش دیده که چگونه از سلاح استفاده کند و روزهای او با «خوابیدن، خوردن، تیراندازی، آموزش و گوش دادن به سخنرانی‌ها می‌گذرد.» سارا که آلمانی الجزایری است همراه با یک پیکارجوی داعشی با پدرش تماس گرفت. در حالی که پدر او در بهت و شوک بود این پیکارجو از او دخترش را خواستگاری کرد. پدرش این درخواست را رد کرد و خواستار بازگشت دخترش به خانه شد. او در سوریه ماند و با «اسماعیل. اس» در سوریه در ماه ژانویه ازدواج کرد.

زنـان عضو داعش از کجـا می‌آینـد؟

 

گردآوری : مجله اینترنتی پاتوق

پربیننده ترین ها
آخرین خبر
 • داستان کوتاه طنز هنر نزد ایرانیان است و بس
 • MAC بخریم یا PC
 • فقط ۲هزار هکتار از ۱۳۰هزار هکتار زمین تغییر کاربری شده به کشاورزی برگشت
 • لایحه آزادسازی سهام عدالت پس از تصویب دولت به مجلس می‌رود
 • راهکارهای پیشگیری از وقوع سوءجریان مالی در شرکت های سهامی خاص
 • آهنگ جدید مرتضی پاشایی بنام کی فکرشو میکرد
 • آلبوم جدید محسن چاوشی بنام منو از یاد ببر
 • علائم افسردگی چیست؟
 • ماسک ضد آلودگی با صفحه نمایش
 • ویتامین های ضروری برای رشد و تقویت مو در آقایان
 • علت لبخند نوزاد در خواب
 • تزیین یخچال عروس ۲۰۱۵
 • درست کردن مربا هویج
 • رشد ۵۰ تا ۶۰ درصدی صنایع بزرگ در نیمه اول امسال
 • فیلم/ مواضع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره توطئه کاهش قیمت نفت/ ضربه را با ضربه پاسخ مى‌دهیم
 • آفت های دینداری را می شناسید؟!
 • قلعه تاریخی آشفورد در ایرلند
 • حکایت دستور براى رفع مزاحمت مردم
 • مهارتهایی مهم برای همسران عقد کرده
 • شناخت بیماری ها ناخن
 • بیوگرافی آماندا سایفرد
 • مدل لباس مجلسی ۲۰۱۵
 • سفیر عربستان هم به انتقاد نفتی «روحانی» واکنش نشان داد
 • عکس های قدیمی
 • همه آنچه زنان باید از تغذیه خود بدانند
 • پربحث ترین ها
 • بازیگران مشهور و چالش عکس بدون آرایش (۲ نظر)
 • دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام چشمای جادویی (۱ نظر)
 • پلمپ یکی دیگر از دفترهای شرکت پدیده (۱ نظر)
 • جشن تولد خانم بازیگر ایرانی برای سگش! + عکس (۰ نظر)
 • نشانه های علاقه مندی دختران را بشناسید (۰ نظر)
 • تصاویری از هنرپیشه زن ایرانی که تغییر جنسیت داد !!! (۰ نظر)
 • آموزش ماساژ سینه خانم ها (۰ نظر)
 • امروز مدرن‌ترین سالن کنسرت دنیا در پاریس افتتاح می‌شود (۰ نظر)
 • ماساژ جنسی زن چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد؟+ تصویر (۰ نظر)
 • خالکوبی پای آناهیتا نعمتی (۰ نظر)
 • آگهی های فروش دختران باکره! + عکس (۰ نظر)
 • مرگ ۱۴ هندی بر اثر مسمومیت (۰ نظر)
 • سنگسار یک نفر توسط گروه داعش به جرم لواط (۰ نظر)
 • وجود ۸۵۰ منطقه حاشیه‌نشین در کشور/شرطی شدن کمک به خانواده کودکان خیابانی (۰ نظر)
 • مراقب خطرات طلاق برای سلامتی باشید (۰ نظر)
 • معرفی زیبایی‌های قرآن در قالب‌های مختلف ادبی و هنری (۰ نظر)
 • شهرداری باشگاه سیاسی نیست (۰ نظر)
 • انتظار وزیر آموزش و پرورش از ناشران (۰ نظر)
 • رؤیای بر باد رفته/ افت ۸۵ درصدی فروش نمایش خانگی در ۵ سال (۰ نظر)
 • پرونده «فقر گفت‌وگو؛‌ نگاهی به الگوی امام موسی صدر» منتشر شد (۰ نظر)

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، پاتوق مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  نظرات

 •  
 • تبلیغات متنی : آگهی استخدام اهل ایران | تولید پرچم | طراحی سایت | سینی کابل | بهینه سازی سایت | هاست ایران | طراحی وبسایت | فروش هاست | پنل ارسال ایمیل | تبلیغات اینترنتی | نقشه کشی صنعتی | گرافیک | طراحی لوگو | فروش قالب وردپرس | طراحی کاتالوگ | فروش اسکریپت